Top 10 najlepších turistických miest v Ománe

Ak sa vám páčil náš článok môžete ho zdieľať:

1. mesto Muscat – Muscat je hlavným a najväčším mestom a obchodným centrom Ománu, ako aj sídlom vlády. Celkový počet obyvateľov v Muscate dosiahol v roku 2015 počet 1,56 milióna . Známy je od začiatku 1. storočia nl ako dôležitého obchodného prístavu medzi Západom a Východom. Bol ovládaný rôznymi domorodými kmeňmi ako  aj cudzími mocnosťami – peržanmi, portugalcami, Osmanskou ríšou. V 18. storočí, siahal vplyv Muscatu ďaleko od východnej Afriky až po Zanzibar. V súčasnosti  Muscat zažíva rýchly rozvoj infraštruktúry, ktorý viedie k rastu ekonomiky a multietnickej spoločnosti. Hlavné mesto Ománu, má krásne historické časti mesta, budovy s východoafrickým štýlom a drevenými balkónmi ako aj niekoľko pobrežných pevností. Muscat je malebná a relaxačná destinácia, ktorú stojí za to navštíviť a stráviť tam pár dní .

 

 

2. Jebel Akhdar – Kedykoľvek prídete do Ománu, nemôže si nechaj újsť navštíviť túto krásnu dedinu. Al Jabal al Akhter znamená Zelená hora. Je to najvyšší bod hory  Hajar v  celom Sultanáte s nadmorskou výškou 2000 metrov. Táto vysoká hora ma výbornú klímu, čo ju predurčuje pre odvetvie cestovného ruchu. Jebel Akhdar nie su len hory ako také, ale  oblasť, ktorá zahŕňa plošinu veľký Saiq . Vďaka klíme si Jebel udržuje úrodnosť celej oblasti, ktorá je dobre ukrytá v labyrinte vádí a terás, kde je chladnejšií horský vzduch (teploty v priebehu decembra do marca môžu klesnúť až na -5 ° C). Má taktiež väčšie zrážky , vďaka ktorým sa darí dopestovať granátové jablká, marhule a ďalšie ovocie

 

 

3. Salalah, Dafár – Salalah sa nachádza pri Arabskom mori. Toto mesto je administrívnymn mestom pre región Dafár. Toto milé a takmer zelené mesto skutočne priťahuje ľudí za krásnym počasím. Kým celý arabský región trpí s obrovským horúcim vzduchom, klíma Salalah pomáha ľuďom udržať si pokoj a pohodu. Priemerná teplota je 25ᵒC od júna do septembra. Vďaka monzúnu „Khareef“ je tento región v lete úžasnou zelenou krajinou s početnými políčkami a plantážam, riekami s množstvom vody , či pôsobivými vodopádmi. Pobrežie v regióne sa vyznačuje nedotknutými a kilometre dlhými piesočnatými plážami, ktoré sú často lemované palmami. Tu máte možnosť len tak nechať všetko za sebou, ísť na dlhú prechádzku, alebo si oddýchnuť v tieni paliem. Nie nadarmo sa hovorí: Salalah – perla Indického oceánu! V Salalahu odporúčame navštíviť hotel Salala Rotana resort.

 

 

4. Muttrah Souk – najfarebnejší trh v Ománe, mätúci labyrint malých uličiek s ohromujúcim počtom exotického tovaru. Muttrah Souq je možno jedno z najstarších trhovísk v arabskom svete. Nachádza v tesnej blízkosti prístavu Muscat ktorý je strategicky umiestnený na ceste do Indie a Číny . V minulosti bol trh postavený z blata a palmových listov, ktoré vyhovujú vysokým teplotám a tvrdým klimatickým podmienkam. Takziež to boli najlepšie dostupné materiály danej doby. Dnes, je trh zrekonštruovaný a vyzdobený v miestnom štýle, pričom je doplnený o moderné vybavenie. Vymaľovaný  trh priťahuje turistov, ktorí majú potom ešte väčší zážitok z nakupovania.

 

 

5. Sultan Qaboos , Grand Mosque – Mešita sultána Kabus. Veľká mešita je krásna a nádherná. Vonkajšia architektúra je ohromujúca. Rôzne štýly sú zámerne použité ako integrujúci pohľad rôznych krajín prijať islam. Mešita sa stavala 6 rokov, počnúc rokom 1995, pričom môže prijať 20000 veriacich, vrátane 6500 v hlavnej modlitebné miestnosti. Táto veľkolepá budova je zmesou ománskej, islamskej a modernej architektúry.

 

 

6. Fjordy Musandam – Akonáhle budete mať cestu do Ománu a budete cestovať za prírodnými krásami, potom fjordy Musandam sú tu pre vás. Plavba cez Khor as Sham môže byť naviac príjemným zážitkom. Krištáľovo čistá voda a strmé útesy upokoja vašu myseľ. Môžete sa tešiť na úžasné horské scenérie či plávanie s delfínmi. Fjordy Musandam sú známe ako “Nórsko Arábie”. Musandam je oddelený od zvyšku krajiny územím SAE. Región je známy pre svoje fjordy ktoré Vám vyrazia dych, púštne hory a vody s krásnymi odtieňami modrej.
Polostrov je obývaný predovšetkým Shihuhmi, ktorí sú rybári a pastieri a pravdepodobne pochádzajú z pôvodných obyvateľov severu Ománu. Rybárčenie je hlavným priemyslom polostrova.

 

 

7. Nizwa – je pripomienkou búrlivých historických období Ománu. Nizwa bola hlavným mestom Ománu v 17. storočí. Imám Sultan Bin Al-Ya’arubi bol vodca tohto sultátu. Počas jeho pôsobenia bol postavený hrad Nizwa.ktorý sa využíval ako jeho ústredie. Centrálna veža je najatraktívnejšia časť pevnosti. Táto 50 metrov vysoká kruhová veža bude v mysli turistu po celý čas. Pohľad z vrcholu hradu je fantastický. V Nizwe môžete tiež navštíviť slávny Falaj – systém dômyselných kanálov na prísun vody do oázy, zaznamenaný v svetovom dedičstve UNESCO.

 

 

8. Masirah Island – Masirah Island je opustené miesto v púšti. Ak máte radi pocit, že ste uprostred ničoho, na mieste kde len málokto ide, potom budete milovať tento ostrov pri pobreží Ománu v Indickom oceáne. Existuje niekoľko divokých pláži, kde si môžete prezrieť kladenie vajíčok korytnačiek. Ostrov je 95 km dlhý sever – juh, a 12 až 14 km široký. Administratívne je začlenený ako jeden z jedenástich provincií. Hlavným mestom je Ras-Hilf v severnej časti ostrova. Je tu letecká základňa Royal Air Force  Ománu a továreň na spracovanie rýb.

 

 

9. Nakhal Fort, Al-Batinah – daľším vhodným miestom na výlet v Ománe ktoré odporúčame navštíviť je pevnosť Nikhal, ktorá sa nachádza v oblasti Al-Batina. Je to jedna z najkrajších pevností na svete. Je postavená na 200 metrov vysokej skale v pohorí Hajar odkiaľ je úžasný výhľad na celú krajinu posiatú palmami. V pevnosti sa nachádza múzeum, ktoré prevádzkuje ministerstvo cestovného ruchu, Uvidíte tu exponáty historických kanónov a konajú sa tu raz týždenne kozie trhy. Pevnosť bola známa tiež pod menom Husn Al Heem, neskôr bola premenovaná na Nakhal podľa mena starej dediny Nakhla. Historicky siaha až do pre-islamského obdobia. V priebehu storočí prešla pevnosť mnohými prestavbami a vylepšeniami. Pevnosť slúžila na ochranu oáz a okolitých obchodných ciest, prechádzajúcich do krajského mesta Nizwa.
V novembri 2003  navštívil obnovenú pevnosť počas oficiálnej návštevy v Ománe aj britský princ Charles

 

 

10. Wahiba Sands – Púšť dostala meno po beduínskom kmeni Wahiba . Pre väčšinu ľudí je to pusté a nehostinné miesto, ktorým prechádzajú iba karavany beduínov. Ak však chcete zažiť  púšť ako takú s vysokými rozdielmi denných a nočných teplôt, vidieť rôzne farby a tône piesku potom Wahiba Sands je to správne miesto pre vás. Tvrdá ale malebná krajina, ktorej farba sa mení z červenej až po tmavý med. Sledovať západ slnka ako sa stráca za z vrcholmi  okolitých piesočných dún je skutočná mágia. Môžete sa tešiť ako budete prekonávať až 100 metrov vysoké piesočné duny a počas romantickej jazdy. Púšť sa rozprestiera 180 km smerom z juhu na sever a 80 km smerom od východu na západ. Taktiež môžete ochutnať obed v beduínskej rodine, a dámy sa môžu nechať skrášliť maľovaním heny po tele. Napriek tomu že sa nachádzate v púšti, tá je domovom 16 000 druhov bezstavovcov, 160 druhov rastlín a viac ako 200 druhov väčších živočíchov vrátane vtákov.

Pokiaľ vás táto krajina zaujala, môžete si pozrieť svoju dovolenku cez slovenskú, alebo českú cestovku na.dovolenka365.sk/oman

Ak uprednostňujete nemecké cestovné kancelárie môžete si zabookovať aj len 5-dňový pobyt s cenami od 360€ na.dovolenka365.sk/oman-de

Comments

comments

Naša Facebook Stránka